روش و آشنایی با نحوه اتصال به درگاه های بانکی برای وب سایت ها

روش و آشنایی با نحوه اتصال به درگاه های بانکی برای وب سایت ها

روش و آشنایی با نحوه اتصال به درگاه های بانکی برای وب سایت هاReviewed by مدیر سایت on Feb 7Rating: 5.0

آشنایی با درگاه های بانکی

چند سالی است که وب سایت های اینترنتی با استفاده از درگاه های بانکی آنلاین تبدیل به فروشگاه آنلاین شدند. مسلما خرید آنلاین در اینترنت بسیار راحت تر از خرید سنتی است. در خرید آنلاین لازم نیست شما از منزل خارج شوید و وقت زیادی را صرف کنید. به راحتی میتوانید تمامی مشخصات دقیق کالا را در محل خود مرور کنید ، کالا ها را با یکدیگر مقایسه کنید و نظر کاربران دیگر را درباره کالای مورد نظر جویا شوید.

طراحی یک وب سایت فروشگاهی این روزها بسیار راحت تر و کم هزینه تر از قبل است و شما با صرف هزینه ای ناچیز و در کوتاه ترین زمان میتوانید وب سایت فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی کنید. اما پس از طراحی وب سایت و چیدن محصولات با توضیحات ، طبقه بندی و تصاویر دلخواه نوبت به مهمترین مرحله یا همان اتصال فروشگاه به درگاه های بانکی میرسد.

درگاه های بانکی

روند دریافت درگاه پرداخت

در حال حاضر روند دریافت درگاه پرداخت الکترونیک کافی است ابتدا وب سایت خود را راه اندازی کرده و سپس به بانکی که در آن حساب دارید مراجعه کنید و با تکمیل و ارائه مدارک مورد نیاز درخواست را به بانک تقدیم کنید. بانک همچنین اطلاعاتی در مورد زبان برنامه نویسی ، آی.پی آدرس سرور جهت امنیت بیشتر و همچنین اطلاعات تماس با طراح وب سایت شما را درخواست میکند.

دقت داشته باشید ممکن است برای برخی فعالیت های آنلاین نیاز به دریافت مجوزهای خاصی داشته باشید پس بهتر است قبل از راه اندازی وب سایت با مراجعه به مراکز مربوطه از روند و روال قانونی راه اندازی سایت مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

دقت داشته باشید که برای فعالیت آنلاین بایستی نسبت به دریافت نماد اعتماد نیز اقدام کنید که در ابتدا این نماد موقت و پس از مدتی در صورتی که مشکلی نباشد این نماد به صورت دائمی برای وب سایت شما فعال میشود. کاربران با کلیک بر روی این نماد به سایت اصلی متصل شده و صحت و اطلاعات بیشتر را مشاهده میکنند.

پشتیبانی بانک ها از درگاه بانکی

تقریبا تمامی بانک ها در حال حاضر خدمات درگاه پرداخت آنلاین را ارائه میدهند اما توصیه ما به شما انتخاب بانک های خصوصی است که در این زمینه پیشرو تر هستند. پس از ارائه مدارک معمولا یک الی دو هفته زمان لازم است تا بانک سایت و مدارک شما را بررسی و نسبت به ارائه مشخصات ترمینال بانکی اقدام کند. پس از دریافت این اطلاعات بایستی با طراح وب سایت خود تماس گرفته و اطلاعات دریافتی از بانک را در اختیار وی قرار دهید تا وی نسبت به اتصال فروشگاه به درگاه بانکی اقدام کند. پس از اتصال درگاه بایستی به بانک اطلاع دهید تا نسبت به آزمایش درگاه و صحت عملکرد آن از سمت بانک اقدام شود. پس از تایید بانک درگاه شما به صورت کامل راه اندازی شده و در سایت برای عموم قابل استفاده است.

تمامی درگاه های بانکی به صورتی طراحی شدند که مبلغ فاکتور را در فروشگاه به سمت صفحه پرداخت امن بانک که به صورت رمزنگاری SSL عمل میکند هدایت کرده و خریدار مشخصات کارت و رمز خود را در صفحه بانک وارد کرده و پس از تایید عملیات انتقال وجه از جانب بانک به سمت وب سایت فروشگاه باز خواهد گشت. بانک برای امکان پیگیری شماره تراکنش بانکی را نیز برای خریدار نمایش میدهد.

تمامی درگاه های بانکی به صورتی طراحی شدند که مبلغ فاکتور را در فروشگاه به سمت صفحه پرداخت امن بانک که به صورت رمزنگاری SSL عمل میکند هدایت کرده و خریدار مشخصات کارت و رمز خود را در صفحه بانک وارد کرده و پس از تایید عملیات انتقال وجه از جانب بانک به سمت وب سایت فروشگاه باز خواهد گشت. بانک برای امکان پیگیری شماره تراکنش بانکی را نیز برای خریدار نمایش میدهد.

اعتبار برای خرید

یکی دیگر از روش های رایج امکان خرید اعتبار در سایت و استفاده از این اعتبار برای خرید و یا استفاده از سرویس های وب سایت است. در این روش کاربر یک بار اعتبار لازم را خریداری میکند و لازم نیست هر بار برای خرید اقلام مشخصات کارت بانکی را وارد کند و بدین وسیله هم در زمان کاربر صرفه جویی میشود و هم امنیت نسبی بیشتری وجود دارد.

در پایان این مسئله را یادآور میشویم که موفقیت یک وب سایت آنلاین به عوامل زیادی مانند اطلاعات دقیق و کافی درباره محصولات ، طبقه بندی صحیح اطلاعات و محصولات ، استفاده از تصاویر و مدیا مناسب ، استفاده از رنگ بندی مناسب قالب وب سایت ، رعایت اصول طراحی و کدنویسی وب ، سازگاری کامل وب سایت با انواع مرورگرها و ابزار مانند موبایل ، تبلت و …. اما اگر تمامی این موارد را به خوبی رعایت کنید و پشتیبانی و سرویس مناسبی به خریداران خود ارائه کنید.

مطمئن باشید که یک وب سایت اینرنتی از یک فروشگاه موفق تر خواهد بود چون هم هزینه راه اندازی و نگهداری کمتری دارد ، به محدوده جغرافیایی خاصی محدود نیست ، سرویس دهی 24 ساعته دارد و در تمام طول شبانه روز و حتی روزهای تعطیل میتواند محصولات شما را به فروش برساند و صدها دلیل دیگر. پس همه چیز به تلاش و تصمیم شما برای کسب نتیجه مناسب و موفقیت بستگی دارد.

 

Print Friendly, PDF & Email

دیگر مطالب مرتبط

وَمَا مِن دَآبَّةٍٍ فِِی الأَرْضِ إِلاَّ عَلَی اللّهِ رِزْقُهَا وَیَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَمُسْتَوْدَعَهَا کُلٌّ فِی کِتَابٍ مُبِینٍ(هود/6)؛ «هیچ جنبنده ای در زمین نیست، مگر اینکه روزی او برخداست. او قرارگاه و محلّ نقل و انتقالش را می داند. همه اینها در کتاب آشکاری ثبت است».